Facebook pixel
Order Group

Clear Air Space

Aplikacja mobilna: Xamarin | Api: Python / Django Rest, Java

Aplikacja mobilna IOS oraz Windows dla pilotów samolotów i helikopterów będąca narzędziem pomocniczym do nawigacji podczas lotów.

Clear Air Space Navigation - Clear Air Space

Szukasz partnera technologicznego?

Pomożemy Ci zamienić Twój pomysł w działającą aplikację.

O Projekcie

Firma AP-TECH wyszła z odważną wizją przełamania monopolu na rynku systemów nawigacyjnych dla pilotów. Lotnicze aplikacje nawigacyjne to aktualnie domena wielkich i znanych międzynarodowych przedsiębiorstw przemysłu lotniczego jak Boeing, czy Airbus. Dostarczane przez nich rozwiązania nie biorą jednak pod uwagę indywidualnych potrzeb mniejszych instytucji wykorzystujących transport lotniczy jak ratownictwo medyczne, firmy transportowe, czy też prywatni przewoźnicy.

Cele biznesowe

Stanęliśmy przed wyzwaniem stworzenia aplikacji, która swoją jakością nie tylko dorówna, ale prześcignie produkty stworzone przez wielkie korporacje, a do tego będzie niezawodna i elastyczna pod względem dodawanych funkcjonalności. Dodatkowo aplikacja powinna integrować i wyświetlać dane z międzynarodowych instytucji zarządzających ruchem powietrznym, działać w trudnych warunkach, na różnych systemach (iOS, Win) i urządzeniach (tablet, desktop) oraz w trybie offline.

Clear Air Space Navigation - Główne wyzwania
Główne wyzwania

Stworzenie niezawodnej multiplatformowej aplikacji agregującej i wyświetlającej na mapie dane nawigacyjne, pogodowe, topograficzne o zróżnicowanej strukturze z wielu źródeł - jednocześnie.

Nasze rozwiązanie
Maciej Sułek, CTO

“Potrzebowaliśmy solidnej technologii do budowy wydajnej aplikacji na wiele platform - wybór padł na Xamarin (C#). Od strony serwerowej musieliśmy zmierzyć się z integracją danych z wielu źródeł, które są dostarczane do aplikacji w różny sposób. W tym celu stworzyliśmy backend oparty o Django z odpowiednim API dla każdego z systemów oraz bindingami do kodu stworzonego w Javie.”

Zaangażowanie klienta

Bardzo ważnym elementem podczas realizacji tego projektu jest bardzo bliska współpraca z klientem, który stał się niemal członkiem naszego zespołu. Aplikacja Clear Air Space powstała dzięki zaangażowaniu, wiedzy i doświadczeniu klienta w zakresie lotnictwa oraz umiejętnościom dedykowanego zespołu programistycznego, który nie zmienił się od czasu rozpoczęcia prac.

Główne zalety

Aplikacja została wyposażona w tryb offline, planowanie oraz zapis trasy lotu, zobrazowanie przestrzeni powietrznej i dróg lotniczych, mapy lotnisk oraz stref wyłączonych z lotów, ostrzeganie przed przeszkodami, karty podejść czy przenikanie map. Dodatkowo pilot otrzymuje możliwość samodzielnego dodawania i definiowania wybranych obszarów, punktów, linii, a nawet przeszkód.

Czytelny interfejs

Jednym z większych wyzwań było stworzenie interfejsu, który będzie maksymalnie uproszczony, czytelny oraz responsywny. Aplikacja działa w układzie horyzontalnym oraz wertykalnym (zazwyczaj piloci mają tablet przytwierdzony do uda na specjalnym strapie) i umożliwia powiększanie dowolnych elementów dla wygody pilota (część pilotów, szczególnie w ratownictwie lata w rękawicach).

Wyświetlanie na mapie

Aplikacja agreguje dane topograficzne (Google Maps), pogodowe (GAMET, METAR) oraz obszary i komunikaty pochodzące z oficjalnych państwowych oraz międzynarodowych instytucji lotnictwa jak Urząd Lotnictwa Cywilnego, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Europejska Organizacja do Spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol),

Flight bag

Aplikacja umożliwia pilotom dostęp do europejskich jak i lokalnych dokumentów lotniczych, w tym:
Mapy lotnisk i charts, Taxi, SID, STAR oraz lotniczej dokumentacji cywilnej. Zapewnia także dostęp do ogłoszeń dotyczących operacji lotniczych, takich jak NOTAM i wysyła ostrzeżenia o zbliżających się przeszkodach i strefach lotniczych.

Korzyści dla organizacji

Aplikacja umożliwia dodawanie własnych, specjalistycznych baz danych i dokumentacji (prywatne lotniska, lądowiska, trasy i punkty charakterystyczne, podręczniki lotu i maszyn, listy kontrolne) oraz pozwala na wysyłanie prywatnych zawiadomień i wiadomości dla wszystkich pilotów organizacji. Daje też pełną kontrolę nad przypisywaniem, zarządzaniem i administrowaniem kluczami licencyjnymi.

Zespół pracujący przy projekcie:

Spektrum zastosowań

Aplikacja Clear Air Space jest gotowa na wprowadzenie funkcji na indywidualne zamówienie. Jest na tyle wszechstronna i elastyczna, że znajduje zastosowanie na różnych polach i rynkach wykorzystujących lotnictwo. Aktualnie jest używana w ratownictwie medycznym przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz w edukacji lotniczej przez Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie.

Wiele platform

Aktualnie aplikacja jest używana w dwóch celach - planowanie trasy lotu, które zazwyczaj odbywa się na laptopie lub komputerze z systemem operacyjnym Windows. Drugim trybem jest nawigacja i planowanie podczas lotu, realizowane głównie na tabletach o różnych rozdzielczościach wyposażonych w systemy operacyjne Windows lub iOS, w zależności od upodobań użytkowników.

Z pomocą Order Group udało nam się stworzyć narzędzie, które może konkurować z produktami liderów rynku lotniczego.

Marcin Bondyra AP-TECH

Z pomocą Order Group udało nam się stworzyć narzędzie, które może konkurować z produktami liderów rynku lotniczego.

Marcin Bondyra AP-TECH

Użyte technologie:
SASS
Html5
Django
Xamarin
Python
Java

Szukasz partnera technologicznego?

Pomożemy Ci zamienić Twój pomysł w działającą aplikację.